האחד במאי // (מאת: ד"ר דפנה מוסקוביץ)

השבוע מצויין בכל העולם האחד במאי. יום זה מבטא את השאיפה הכלל עולמית לצדק ולשיויון. הוא צוין במקור לזכרם של פועלים אמריקניים, שהחלו בשביתה ארצית באחד במאי 1886, בדרישה לקצר את יום עבודתם לשמונה שעות. במהלך הפגנות שערכו הפועלים בימי השביתה, ירו עליהם שוטרים בעיר שיקגו, הרגו ופצעו כמה מהם.

האינטרנציונל השני, הארגון הבינלאומי של מפלגות סוציאליסטיות מכל ארצות העולם, קבע כמה שנים אחר כך את האחד במאי כיום האחווה בין כל פועלי העולם. הדגל האדום, שהפך לדגל הסוציאליסטי, סימל את דמם השפוך של פועלים שנורו בעודם מוחים נגד ניצול ועושק.

פועלים וסוציאליסטים יהודים ברחבי העולם ציינו אף הם את האחד במאי: במסגרת איגודים מקצועיים ומפלגות ברוסיה, בארצות הברית ובמדינות נוספות, ומשנת 1906 גם בארץ ישראל. בתקופת המנדט ובעשורים הראשונים לקיומה של מדינת ישראל התקיימו באחד במאי תהלוכות גדולות, הפגנות ועצרות ובחלק ממקומות העבודה ומוסדות החינוך היה זה יום חופשה.

האחד במאי הוא הזדמנות לציין את תרומתם של יהודים בכל העולם למאבק הסוציאליסטי לחיזוק ארגוני עובדים, לחקיקה סוציאלית ולצמצום הניצול הכלכלי- יהודים היו בין פעיליהן ומנהיגיהן של מפלגות סוציאליסטיות באירופה ובמזרח התיכון, ובצרפת אף היה ראש הממשלה הסוציאליסטי הראשון, לאון בלום, יהודי. עקרונות סוציאליסטיים גם אפיינו בעבר את מדינת ישראל, ובזכותם, למרות בעיות רבות, הצליחה המדינה לקלוט המוני עולים ולהעניק להם קורת גג, בריאות וחינוך.

כיום הולכת מדינת ישראל ומתרחקת מערכים של שיויון וסולידאריות חברתית. העוני והניצול הולכים וגוברים, החינוך והבריאות מדלדלים והעושר מתרכז בידי בעלי הון מעטים. שביתת המורים היתה בין פעולות המחאה נגד תהליך זה, ההורס את החברה הישראלית. האחד במאי הוא הזדמנות להנחיל לתלמידינו את ההכרה בכך שרובם יוכלו להבטיח את עתידם רק הודות לחינוך ציבורי ראוי, ושזה יתקיים רק במדינה המקצה את משאביה על פי עקרונות של צדק חברתי.

על פי הלוח העברי, יחול השנה האחד במאי בכ"ז בניסן- יום הזכרון לשואה ולגבורה. התלכדות התאריכים מקרית, אך הזיקה ביניהם עמוקה. ביום השואה אנו זוכרים את בני עמנו, קורבנות הנאציזם: הם הושמדו בשם השקפת עולם המורכבת מגזענות, לאומנות, תאוות מלחמה ואנטישמיות. הנאצים תיעבו את ערך השיויון בין בני אדם, ולכן שנאו את הסוציאליזם כפי ששנאו את היהודים, ובכל ארץ אותה כבשו רדפו באכזריות את הסוציאליסטים. ומן העבר השני- תנועות המחתרת הסוציאליסטיות נטלו חלק מרכזי במאבק נגד הנאציזם בשנות מלחמת העולם השניה, ויהודים היו בין הלוחמים הבולטים בהן.

האחד במאי מסמל, אם כן, את מאבקו של האדם מן השורה נגד הדיכוי לסוגיו. מפעמת בו האחרונה שיצאה מתיבתה של פנדורה- התקווה.

ד"ר דפנה מוסקוביץ

6 תגובות בנושא “האחד במאי // (מאת: ד"ר דפנה מוסקוביץ)

 1. הפורום להגנה על ההשכלה הציבורית

  קריאה של מטה המאבק להצלת החינוך הציבורי: שיעור פתוח באזרחות, הפגנה נגד רפורמת אופק חדש, ודיון ציבורי פתוח בנושא החינוך-ימי ג' וד', 1-2 ביולי 2008
  מאת ד"ר סילבי הוניגמן
  שיעור פתוח באזרחות
  הפגנה נגד רפורמת אופק חדש
  ודיון ציבורי פתוח בנושא החינוך
  מערכת החינוך נמצאת במצב קשה.
  שכרם של המורים, ומעמדם הציבורי נמצא בתחתית.
  בשנים האחרונות קוצץ תקציב החינוך 20 פעמים ויותר.
  תשלומי ההורים עולים, והפרטת החינוך לעמותות מתגברת.
  יישום חוק יום לימודים ארוך נדחה כל פעם ע"י חוק ההסדרים.
  רפורמות של נערי האוצר, או של קבוצות אנשי עסקים ניחתות עלינו.
  יוסי וסרמן, יו"ר הסתדרות המורים, חותם על רפורמת אופק חדש בלי לשתף את חבריו לארגון המורים.
  לעומת זאת, קולם ודעותיהם של המורים ההורים והתלמידים לא נשמע.
  האם קביעת מראהה של מערכת החינוך שייך רק לאנשי העסקים ונערי האוצר?
  האם אנחנו חיים בדמוקרטיה או בדיקטטורה?
  האם אנחנו אזרחים, או נתינים בממלכת הפקידים ואנשי העסקים?
  הגיע הזמן לנקוט עמדה. הגיע הזמן לעשות מעשה.
  בימים שלישי ורביעי הקרובים, במלון דייויד אינטרקונטיננטל בתל אביב, יתקיים כנס "יוצרים עתיד" של הסתדרות המורים, בהשתתפותם של שלמה דברת ובנימין נתניהו ואנשי עסקים.
  כל ההזמנות חולקו למקורבים ולאנשי עסקים, כך שלא תושמע דעתם של אחרים, כנהוג בדמוקרטיה.
  למורים, להורים ולתלמידים אין ייצוג.
  הגיע הזמן, שנראה להם שאנחנו לא עבדים של אף אחד. שגם לנו יש דעה, ושלא נשתוק.
  אנו מזמינים את המורים, ההורים, והתלמידים של מדינת ישראל, להפגנה ולכנס אלטרנטיבי
  "משנים את החינוך ביחד- מורים הורים ותלמידים"
  ההפגנה והכנס האלטרנטיבי, יתנהלו במקביל לכנס של הסתדרות המורים, ביום שלישי מ-10:00 עד 22:00 , וביום רביעי מ-10:00 עד 16:30, כך שכל אחד יוכל להגיע בשעה שנוחה לו, ולהביע את הזדהותו, ולהשתתף בדיון ציבורי פתוח, על עתיד מערכת החינוך.
  אנו בטוחים כי גם לכם יש מה להגיד בנושא החינוך, ואנחנו חושבים שדעתם של כל השותפים למערכת החינוך חשובה, לא פחות מדעתם של אנשי עסקים, או של פקידי האוצר וראשי הסתדרות המורים.
  בואו להשמיע קול, בואו להשתתף בקביעת עתיד מערכת החינוך.
  פרטים על תכנית הכנס האלטרנטיבי, יפורסמו בהמשך.
  רוצים להשתתף בכנס האלטרנטיבי? צרו קשר באימייל natanforum@walla.co.il ונשמח לצרפכם לרשימת הנואמים. בנוסף, אנו זקוקים לצל, מכיוון שהכנס האלטרנטיבי וההפגנה ייערכו בגן צ'רלס קלור שמול בית המלון. כל עזרה תתקבל בברכה.
  מטה המאבק להצלת החינוך הציבורי

 2. מוצרי פרסום

  קודם כל הייתי בטוח שהדגל האדום והאחד המאי מגיעים מהגוש המזרחי או יותר נכון קומוניסטי, – השכלתי :).
  לעניין עצמו, אכן מדינת ישראל (מו גם כל העולם המערבי) מתרחק משוויון הזכויות והסוציאליזם, אבל ישנה סיבה טובה לכך, כלכלה בריאה אינה יכולה להתפתח לצד סוציאליזם, הרי מי דוגל בשוויון – מי שאין לו ואם נחשוב על כך לרגע על מנת שרעיון הסוציאליזם אינו יכול להתקיים במדינה בה לרב יש מספיק אמצעים כי הרי כל אדם שיש לו מספיק אמצעים (כסף בעיקר) לא ירצה לחלוק אותם עם האחר….

 3. פינגבאק: יהונתן קלינגר | האם יש לעמותה 'אינטרס מסחרי' ברישום דומיין? ‏ :: Intellect or Insanity‏

סגור לתגובות.