האם חוק לימודי חובה אוסר על התלמידים לשבות ? // באדיבות ישראל פנחס, מזכיר ארגון ההורים הארצי

בתגובה להשבתת הלימודים על ידי מועצת התלמידים הארצית הודיע מנכ"ל משרד החינוך, מר שמואל אבואב:

"לתלמידים יש את הזכות לשבות, אך חוק חינוך חובה אוסר על השבתת הלימודים".

תגובת עו"ד אורי קידר, ממשרד עו"ד כבירי-נבו-קידר, ב"כ "ארגון הורים ארצי":

"חוק לימודי חובה לא אוסר על השבתת הלימודים. החוק קובע את אחריותם של ההורים לשלוח את ילדיהם לבית הספר ולא קובע חובה של הילדים ללכת לבית הספר.
משרד החינוך צריך להפנים שהחינוך הוא זכות של הילדים וכנגדה עומדת חובת משרד החינוך לספק את החינוך. אין למשרד זכות לכפות חינוך על הילדים"

עו"ד קרן רז מורג מוסיפה:

חוק לימוד חובה מחייב את ההורה לפעול כמיטב יכולתו על מנת שהילד ילמד במוסד חינוך מוכר. לשון החוק קובעת:

"הורים של ילד בגיל לימוד חובה, או של נער בגיל לימוד חובה חייבים, כל אחד מהם, לדאוג לכך שהילד או הנער ילמד באופן סדיר במוסד חינוך מוכר."

החוק אינו קובע איסור על השבתת הלימודים, וזכות השביתה הוכרה בפסיקת בית המשפט העליון מזה שנים. הקושי הוא שבד"כ מדובר על שביתה ע"י עובדים (ולכל היותר סטודנטים).

בשורה התחתונה החוק לא מכיל איסור מפורש על השבתת הלימודים ע"י התלמידים, אך הוא מטיל חובה אקטיבית על ההורים לדאוג לכך שילדיהם ילמדו בבית הספר.

——–

עו"ד צבי כהנא , יו"ר הוועדה המשפטית בארגון ההורים הארצי:

התכלית של חוק חינוך חובה היא למנוע תופעות של הוצאת קטינים ממסגרת לימודים סדירה, לצורך עבודה למשל.

החוק לא התיימר לשלול או להגביל את זכות המחאה של ההורים – המהווה חלק אינטגראלי מחופש הביטוי – בכל דרך בה יבחרו ההורים לבטא מחאתם,לרבות השבתת לימודים במקרים המתאימים,לפי שיקול דעת ההורים.

אגב,זכות היסוד לשביתה אינה מצטמצמת לתחום יחסי העבודה- הגם שבאופן טבעי היא מזוהה עם תחום זה.נתאר למשל מקרה של אי משלוח הילדים לבית הספר בגלל חשש לביטחונם האישי תוך הבעת מחאה על אוזלת היד של של השלטונות.נשמע מוכר?לשיטת אבואב הורים אלה הפרו את החוק וזה אבסורד מוחלט.

לפני כמה שנים השבית ועד ההורים העירוני בהרצלייה, שהיה לי הכבוד להיות חלק ממנו,את כל בתי הספר בעיר למשך שלושה שבועות,במחאה על התייחסות מזלזלת לדרישות ההורים בנושאי חינוך מצד ראש העיר אלי לנדאו.כתוצאה

מהשביתה בוצעה מהפכה רבתי בתחום הקצאת משאבים לחינוך בעיר וכל ההתייחסות לחנוך במנגנון העירוני השתנתה מקצה לקצה. כל צמרת משרד החינוך דאז היתה מעורבת בניסיונות למצוא פתרון למחלוקות בין ההורים לעירייה אך איש לא הועמד לדין בגלל הפרת חוק חנוך חובה כביכול.

השבתה צריכה להיות אמצעי אחרון בהחלט.אך שלילת הזכות לשבות בכל מקרה פרושה שלילת הזכות למחות מחאה אפקטיבית גם כאשר הגיעו מים עד נפש.מי שמעוניין בכך אינו מעוניין בדמוקרטיה אמיתית- שהיא לפעמים כואבת- ולמרבה המזל החוק אינו עומד לצידו.

עו"ד צבי כהנא